Zajęcia w grupie czy indywidualne – na co się zdecydować przy nauce języka niemieckiego?

Język niemiecki to jeden z dziesięciu najbardziej popularnych języków świata. W samej Europie niemiecki jest językiem ojczystym nie tylko w Niemczech, lecz także w Austrii i Szwajcarii. Dlatego nie trzeba nikogo przekonywać, że jego znajomość zwłaszcza w krajach europejskich jest poszukiwaną umiejętnością zawodową. Jeżeli podjęliśmy decyzję o nauce tego języka, to prawdopodobnie zastanawiamy się, czy wybrać zajęcia indywidualne czy grupowe. Jakie są wady, a jakie zalety każdej z tych opcji?

Zajęcia indywidualne czyli Ty tu rządzisz

Podczas indywidualnych lekcji języka niemieckiego to od Ciebie będzie zależało tempo nauki oraz metody, jakie zostaną wykorzystane. Nauczyciel dostosuje do Twoich potrzeb treści, jakich będzie nauczał, zatrzymując się dłużej przy zagadnieniach, które mogłyby sprawiać Ci trudności. Układając wraz z lektorem plan takich zajęć możesz idealnie dopasować go do swojego indywidualnego grafiku, nawet jeśli jesteś osobą bardzo zajętą. Co więcej, podczas lekcji nauczyciel poświęci Ci całą swoją uwagę, a także będziesz miał więcej okazji do ćwiczenia umiejętności porozumiewania się, niż podczas zajęć grupowych.

W grupie siła i moc

Jeżeli jednak należysz do osób ekstrawertycznych i w większej grupie osób czujesz się jak ryba w wodzie, wówczas powinieneś wybrać zajęcia grupowe. Lekcje takie będą dla Ciebie bardziej stymulujące i inspirujące, zapewniając Ci dużą dozę kontaktu z pozostałymi uczestnikami zajęć oraz udział w rozmaitych ćwiczeniach i dyskusjach grupowych. Minusem udziału w zajęciach grupowych jest wolniejsze tempo nauki, gdyż każdy uczestnik grupy musi w ramach danej lekcji otrzymać okazję do przećwiczenia zaplanowanego materiału. W przeciwieństwie do zajęć indywidualnych, zajęcia grupowe nie są „szyte na miarę”, a więc może się zdarzyć, że duża ilość czasu podczas kursu zostanie poświęcona zagadnieniom, które dobrze znasz, a mała tym, z którymi masz problem.